Zčernalo mi stříbro, co s tím …?
S touto otázkou se setkávám téměř denně … Každý den se najde někdo, kdo chce reklamovat stříbrný řetízek, stříbrný náramek, stříbrný prsten, či jiný stříbrný šperk pro pro změnu barvy.
Scénář je stejný: zákazník si koupí krásný, lesklý, nový řetízek. Po čase (u někoho je to jen týden, u někoho měsíc, u někoho rok) řetízek změní barvu, neleskne se, je tmavý, často až černá a tak ho přijde reklamovat. Lépe řečeno, chtěl by ji reklamovat. Zčernání řetízku však není důvod k reklamaci, je to jen zašpinění šperku, které očištěním dá snadno a za pár minut odstranit. Přece jen, ani boty, které se Vám po čase zašpiní neseberete zpět do prodejny na reklamaci, kde jste je zakoupili, neboť změnily barvu …
Zčernání stříbrných šperků se nazývá oxidace a je to přirozená reakce stříbra, která vzniká při kontaktu šperku s termální vodou, poté, lakem na vlasy, parfémem. Pokud užíváte léky, je možné, že šperky zčernají mnohem agresivněji. Jelikož stříbro oxiduje i při kontaktu s pak je zřejmé, že v letním období, kdy se člověk potí víc, se šperky zanášejí rychleji a je nutné je čistit častěji. Ne u každého reaguje stříbro stejně. Někdo nemusí čistit stříbro vůbec, někdo ho musí čistit každý týden. Záleží to na agresivitě potu a na prostředí, ve kterém se člověk pohybuje.
Koupí stříbrných šperků se speciální povrchovou úpravou se vyhnete jejich čištění. Jsou to tzv. rhodiované šperky. Látka zvaná rhodium (rhodium) patří mezi platinové kovy, má vysoký lesk a zabraňuje šperku, aby zčernal. Tuto speciální povrchovou úpravu mají hlavně prsteny, náušnice, přívěsky a tenké řetízky.
Jak čistit stříbro?
Pokud stříbro zčernalo je nutné jej vyčistit. Nejjednodušším a nejosvědčenějším způsobem navrácení původní barvy stříbrným šperkem je čištění čističem stříbra.
Je to speciálně vyvinutá tekutina na čištění stříbrných šperků, kterou si můžete zakoupit v drogerii. Tento čistič třeba přelít do uzavíratelných láhve (například od zavařenin) a zašpiněný šperk do něj namočit. Není nutné ho tam nechávat dlouho, někdy stačí i 15 sekund a šperk je viditelně čistší, lesklejší. Po vytažení šperk opláchněte v čisté vodě, usušte a je připraven na další nošení. Upozornění – při čištění stříbra neplatí zásada „čím déle, tím lépe“. Pokud šperky necháte v čističi příliš dlouho, mohou zmatnit. Pokud se chystáte čistit stříbrné šperky s přírodními kameny, zda s lepenými kameny, poraďte se před tím u klenotníka.
Šperky ošetřujte šetrným způsobem, použijte speciální hadříky a nebo lázně na stříbro.
Ke šperkům se chovejte vždy šetrně. Šperky odkládejte před hrubou prací i před mytím nádobí.
Šperky reagují na změnu PH, tudíž je odkládejte před saunou, bazénem a posilovnou.
Nečistoty se dají ze šperků odstranit. Použijte speciální hadřík na stříbro. Pokud jsou šperky poškrábané a nebo ztratily lesk, svěřte je do rukou odborného klenotníka, který se o ně dobře postará.
Šperky ukládejte na místo jim určené, nejlépe tmavé místo ve šperkovnici, která je potažena látkou. Vyvarujte se ukládání šperků do igelitových sáčků. Šperky ukládejte do celofánových sáčků. V igelitu šperky černají. Stříbrné šperky odkládejte odděleně od oceli a zlata.
Pozor na uložení šperků v blizkosti gumy, síry, lepenky a lepidla, po-té stříbro černá.
Šperky s drobnými zirkony a kamínky - vyvarujte se styku s vodou, laky na vlasy a chemickými výrobky, aby kamínky nevypadly. Nemáčejte v žádném čistícím roztoku. Pozor na mechanické poškození, jako např., pád na zem, kamínky můžou vypadnout. Těmto šperkům věnujte zvláštní péči. Šperky odkládejte do celofánových sáčků a do šperkovnice. Odkládejte před spaním, sportem, saunováním a koupáním ve vodě. Pot šperky špatně snášejí, po-té dochází k vypadnutí kamínků.
Šperky odkládejte při koupání v moři, sprchování - šampony, parfémy a laky na vlasy šperky poškodí. Stříbro vydrží dlouho lesklé, pokud o ně správně pečujete. Šperky se Vám odvděčí svou krásou a budou Vám dlouhou dobu dělat radost.
Tyto šperky s drobnými kamínky jsou určeny jen pro slavnostní příležitosti, nedoporučují se pro denní nošení, z důvodů viz výše.
Zde je krásný článek, který nám pomůže, jak šperky ošetřovat aby byly stále krásné: